5 dobrych thrillerów medycznych o przekraczaniu granic moralności

Ciężko jest polecić najlepsze filmy gatunku, w którym za bardzo nie ma w czym przebierać. W przypadku thrillerów medycznych jest to szczególnie trudne, bo nie dość, że są skromne liczebnie, to jeszcze w stanie wymagającym reanimacji. Wybraliśmy pięć dobrych filmów (nie najlepszych, bo to podgatunek raczkujący), gdzie wybrzmiewają pytania natury etycznej, a czasem dochodzi do niebezpiecznych transgresji.

Miejsce 5 – Anatomia (2000)

Anatomia

Film błędnie klasyfikuję się jako horror, ale dużo bliżej mu do thrillera. Gorliwa studentka medycyny wyjeżdża na kurs do prestiżowej szkoły medycznej, w podziemiu której działa anyhipokratejskie tajne stowarzyszenie, które wykorzystuje żywe ciało do eksperymentów medycznych.

Niemiecki thriller, który spodoba się tylko fanom filmów osadzonych w środowisku medycznym. „Anatomia” to film sprawnie zrealizowany, ale bez polotu, z kulejącą psychologią postaci.

Miejsce 4 – Patologia (2008)

Patologia

Film trąci makabrą. Świeżo upieczeni absolwenci medycyny postanawiają uwolnić w sobie wrodzone zwierzęce popędy i najzwyczajniej zabijać ludzi (degeneratów, pijaków i tym podobnych). Zaczyna się krwawa gra: jeden zabija, a reszta podczas sekcji zwłok odgaduje jak dokonano zbrodni.

Kryminał z tego jednak żaden, bo wszystko odbywa się w delirycznych oparach narkotyków, alkoholu, perwersyjnego seksu, strumieniach krwi i do tego w kostnicy. Niestety wszystko podane w niezbyt dobrze odmierzonych dawkach. Stężenie okrutności niszczy ten thriller, jakkolwiek film robi wrażenie.

Miejsce 3 – Przebudzenie (2007)

Przebudzenie

Skrzyżowaniem thrillera medycznego, onirycznej fantastyki i słodko-gorzkiej historii miłosnej… Punktem wyjścia tego filmowego koktajlu jest tajemnica, dlatego zbyt wiele zdradzać nie będziemy.

Dla jednych „Przebudzenie” jest lukrowaną historyjką, którego jedynym plusem są urokliwi aktorzy, a dla drugich to naprawdę przyzwoity thriller. Z jednym jednak zgodzić się trzeba – film jest warsztatowo solidny. W naszym rankingu zagościł ze względu na zręczne operowanie przez reżysera dwoma najważniejszymi elementami thrillera: napięciem i zaskoczenie.

Miejsce 2 – Coma (1978)

Coma

Utrzymany w konspiracyjnym tonie, precyzyjnie skrojony thriller medyczny. Młoda lekarka postanawia znaleźć przyczyny coraz częstych przypadków nieuzasadnionej śpiączki pacjentów. Odkrywając kolejne elementy niepokojącej sprawy okazuje się, że przypadki śpiączki to tylko piana na morzu wielkiej afery.

Można oczekiwać wysokiego poziomy wiarygodności medycznej, reżyserem filmu jest Michaela Crichton (z wykształcenia jest lekarzem medycyny), a sam film jest ekranizacją powieści Robina Cook’a – pisarza uważanego za mistrza thrillerów medycznych.

Miejsce 1 – Krytyczna terapia (1996)

Krytyczna terapia

Niech nikogo nie zmyli obecność Hugh Granta w tym filmie, to nie komedia romantyczna, ale sztandarowy przykład thrillera medycznego! A propos Granta, aktor błysnął aktorską klasą i dotrzymał kroku Gene Hackmanowi. Ten drugi gra tu wybitnego neurologa, który odbiera życia bezdomnym, by uratować innych potrzebujących.

Film z drugim dnem – porusza kwestie etyczne, ale robi to w hollywoodzkim stylu. Otóż są tu tajne eksperymenty medyczne i ośrodki badawcze, mroczne podziemia, osłona FBI, spisek, intryga i niegasnące tempo.

moonglasses

Liczba komentarzy: 6