5 mrocznych sekretów klasy wyższej

Miejsce 5 – Arbitraż (2012)

arbitraż

Robert Miller jest szefem wielkiej firmy inwestycyjnej, częścią elity nowojorskiej, czarującym mężem i wzorowym ojcem. Z powodu tragicznych wydarzeń jego bogactwo zostaje postawione pod znakiem zapytania, a sekrety skrywane przed rodziną zaczynają wychodzić na jaw.

Zarys fabuły może brzmieć wtórnie i choć „Arbitraż” nie jest thrillerem z najwyższej półki, trzeba mu przyznać punkty za dobrze napisany, absorbujący scenariusz i pierwszoligową obsadą (Richard Gere i Susan Sarandon).

Miejsce 4 – Blue Jasmine (2013)

blue jasmine

Gdy bogactwo Jasmine upada niczym domek z kart, a jej mąż trafia do więzienia, bohaterka postanawia przeprowadzić się do swojej siostry Ginger – kelnerki i samotnej matki.

Zmaganie Jasmine z nowym, mniej zasobnym życiem jest przeplatane scenami z życia skąpanego w diamentach i szampanie. Kolejny film o najbogatszych, którzy tracą wszystko (choć tu lepsze byłoby słowo zyskują) przez kłamstwa i poczucie bezkarności.

Miejsce 3 – American Psycho (2000)

american psycho

Yuppie – młodzi, pnący się po drabinie społecznej karierowicze, którzy za sukces, indywidualizm i luksus gotowi są oddać wszystko. Jeśli do tej definicji dodamy psychopatyczną osobowość, dostaniemy American Psycho” - odważny thriller o imponującym yuppie, który po godzinach staję się maszyną do zabijania.

Książki Breta Eastona Ellisa pokazują zło i pustkę, która kryje się pod fasadą amerykańskiego snu.American Psycho” to najbardziej ekstremalny i drastyczny film o mrocznych sekretach pięknych i bogatych.

Miejsce 2 – Morderstwo doskonałe (1998)

morderstwo doskonałe

Mąż milioner, niewierna żona i zazdrosny kochanek, każdy ma motyw i plan… Bohaterowie filmu nie są tu jednak elementami fabularnej układanki, gdzie jedynie zapowiadane w tytule morderstwo posiada walor rozrywkowy.

„Morderstwo doskonałe” to trzymający w napięciu thriller, stworzony przede wszystkim przez narysowane grubą kreską postacie, rewelacyjnie zagrane przez: Gwyneth Paltrow, Viggo Mortensen i zaprawionego w graniu bezwzględnych milionerów – Michaela Douglasa.

Miejsce 1 – Utalentowany pan Ripley (1999)

Utalentowany pan Ripley

Mrocznym sekretem „Utalentowanego pana Ripley’a” jest skradziona tożsamość. Pragnąc uciec od ubogiego życia, popełnia zbrodnię, która niemal „impregnuje” go na odczuwanie głębszych uczuć.

Film Anthony Minghella – reżysera filmów, nad którymi unosi się charakterystyczny, melodramatyczny ton, a akcja rozwija się niespiesznie. Tutaj dokonał udanego mariażu kryminału z dramatem i precyzyjnie rozłożył na czynniki pierwsze pojęcie zbrodni bez kary.

moonglasses

Jaki jest Waszym zdaniem najlepszy film, który rozgrywa się w jednym pomieszczeniu?