5 najlepszych komedii o facetach, którzy przebierają się za kobiety

Miejsce 5 – Klatka dla ptaków (1996)

Klatka dla ptaków

Armand prowadzi klub dla gejów, który regularnie uświetnia swoją osobą Albert – urocza drag queen. Para żyje ze sobą od lat i wychowują razem syna Armanda.

Film jest tu pasażerem na gapę, bo jest to ranking o mężczyznach, którzy w wyniku nieprzychylnego zrządzenia losu zostają zmuszeni do założenia sukienki, a nie czynią to z powodu swoich preferencji seksualnych czy wrodzonych upodobań. „Klatka dla ptaków” zawiera jednak jeden kluczowy dla fabuły epizod, który doskonale spełnia wymogi tego rankingu i pasuje do reszty przedstawionych tu „scenek rodzajowych” o życiu codziennym mężczyzny, który przez życie idzie w sukience.

Syn Armanda z okazji zaręczyn organizuje „wieczorek zapoznawczy”. Ponieważ przyszły teść to tradycjonalista, i to mocno skostniały mentalnie, obecność matki jest konieczna. Biologiczna matka jednak na spotkanie nie dociera, dlatego Albert postanawia ją zastąpić. I tu zaczyna się cała zabawa.

Miejsce 4 – Pani Doubtfire (1993)

Pani Doubtfire

Jeśli ktoś nie oglądał tego filmu zniechęcony faktem, że to kino familijne, gdzie bohaterką jest starsza gosposia o niezbyt przyjemnej powierzchowności, niech żałuje i szybko to nadrobi. Ten film to kopalnia cytatów, a kilka scen (taniec Mrs. Doubtfire podczas sprzątania oraz gotowanie obiadu) zrobiło karierę na youtube.

Przebranie się w gosposię domową jest tu kierowane szlachetnymi pobudkami. Otóż prawa rodzicielskie bohatera (Robin Williams) w wyniku rozwodu zostają ograniczone. Spragniony kontaktu ze swoimi dziećmi ojciec, potrzebę miłości postanawia zaspokoić więc w dość nowatorski sposób, jako opiekunka do dzieci w domu swojej byłej żony.

Miejsce 3 – Tootsie (1982)

Tootsie

W dobie Szekspira byłoby to rzeczą normalną dla aktora, ale w latach osiemdziesiątych zjawisko raczej niecodzienne. Zdesperowany aktor (w tej roli Dustin Hoffman), by zdobyć jakąkolwiek pracę w zawodzie, postanawia ubiegać się o rolę pisaną dla kobiety. Casting wygrywa i bardzo szybko kreuję nietuzinkową postać, która staje się gwiazdą serialu. Komplikacje przy pracy zaczynają się, gdy aktor zakochuje się w koleżance z planu.

Schemat scenariusza może wydawać się oklepany, ale zachęcać do oglądania nie trzeba – liczba nominacji do Oscara mówi sama za siebie.

Miejsce 2 – Poszukiwany, poszukiwana (1972)

Poszukiwany poszukiwana

„Poszukiwany, poszukiwana” to dobra polska komedia rozbrzmiewająca absurdalnym poczuciem humoru (dodatkowo spotęgowanym przez siermiężną atmosferę PRL-owskiej Warszawy), pełna dialogów, które weszły do powszechnego obiegu.

W damskie fatałaszki przebiera się tu historyk sztuki. Oskarżony o kradzież obrazu, ucieka przed wymiarem sprawiedliwości. Po pewnym czasie, nowa tożsamość zaczyna mu się coraz bardziej podobać, a funkcjonowanie w niej staje się bardzo wygodne.

Miejsce 1 – Pół żartem, pół serio (1959)

Pół żartem, pół serio

Paniami brylującymi na tym balu przebierańców są bez wątpienia Josephine i Daphne. W butach na wysokim obcasie uciekają przed chicagowską mafią, próbują zdobyć serce uroczej Sugar Kane, a jeden pan odważy się nawet na frywolną znajomość z milionerem. „Pół żartem, pół serio” to pełna gagów lekka komedia, która mimo upływu czasu wciąż bawi.  Dodatkowym smaczkiem całej historii jest zjawiskowa Marilyn Monroe.

Jakie inne dobre komedie o mężczyznach w sukienkach polecacie? 

moonglasses