8 najlepszych filmów o niepokojąco niepoprawnych rodzinach

Miejsce 8 – Biegając z nożyczkami (2006)

Biegając z nożyczkami

W jednym zdaniu: Pobyt w domu wariatów.

Coś więcej…?: Chłopiec zostaje adoptowany przez rodzinę, w której normalność jest pojęciem od dawna obcym. Choinka świąteczna nikomu nie przeszkadza w sezonie letnim, matka karmi się jedzeniem dla psa, a córka częstuje gości terapią elektrowstrząsową. Głową rodziny jest (o dziwo!) psychiatra. Dodamy jeszcze, że cała historia wydarzyła się naprawdę.

Cechy szczególne: Film jest gorzki, pełen absurdów i wulgarnych nawiązań seksualnych, gdyby nie rozrzedzająca atmosferę muzyka, byłoby tu za duszno.

Miejsce 7 – Millerowie (2013)

Millerowie

W jednym zdaniu: Mainstreamowa produkcja o takich, co chcieli się wzbogacić i rodzinę założyli.

Coś więcej…?: Okradziony diler marihuany, by odzyskać pieniądze i pracę dostaje od szefa zadanie przemycenia narkotyków przez meksykańską granicę. By misja miała jakąkolwiek szansę realizacji, postanawia zwerbować członków do swojej „rodziny”, którzy będą zasłoną dymną całej operacji.

Cechy szczególne: Hollywoodzkie schematy, pieprzne żarty, typ filmowej popierdółki, którą przyjemnie się ogląda, ale wstyd się do tego przyznać.

Miejsce 6 – Kochankowie z księżyca. Moonrise Kingdom (2012)

Kochankowie z księżyca. Moonrise Kingdom

W jednym zdaniu: Retro baśń dla dorosłych o dziecięcej przyjaźni.

Coś więcej…?: Lato 1965, Sam ucieka z obozu z harcerskiego i zabiera w podróż swoją ukochaną. Rodzina dziewczynki i drużynowi wyruszają na poszukiwanie młodych uciekinierów.

Cechy szczególne: Twórcy dekonstruują nasze przyzwyczajenia poprzez ironiczne obsadzenie bohaterów (Bruce Willis). Oglądamy film „nieoczywisty”, który trudno włożyć w znane nam konwencje. To nie ostatni film Wesa Andersona na tej liście. Elementy składowe jego stylu? Nietuzinkowi bohaterowie, odrealniony klimat, cierpki humor i scenografia, która gra główną rolę.

Miejsce 5 – Mała Miss (2006)

Mała miss

W jednym zdaniu: Niech każdy udaje, że jest normalny.

Coś więcej…?: Mamy tu dziadka erotomana, ojca oddanego filozofii: „jestem zwycięzcą”, matkę karmiącą swoją rodzinę fast foodem, nastolatka hołubiącego filozofii Nietzschego, wujka geja (który po zawodzie miłosnym podcina sobie żyły) i tytułową (umiarkowanie piękną) Miss.

Cechy szczególne: „Mała Miss” to docenione Oskarem kino drogi w rodzinnym wydaniu. Można się kłócić, czy aby na pewno jest to rodzina ekscentryczna, niepoprawna, bo pomimo odchylenia od normy w rodzince można poczuć się swojsko i może właśnie na tym polega sukces filmu.

Miejsce 4 – City Island (2009)

City Island

W jednym zdaniu: Film obyczajowy – im więcej sekretów, tym ciekawiej.

Coś więcej…?: Na początku jest bardzo rodzinnie, to jest: niepokojące stężenie kłótni, chamstwo i dezynwoltura. Fabuła rozwija się powoli i w sposób przewidywalny, ale gdy dobiegnie do końca poczujesz przypływ tkliwych uczuć.

Cechy szczególne: Ciepła historia posiadająca pewien walor terapeutyczny, prosta do odczytania w wymowie i pokolorowana przez Jana A.P Kaczmarka.

Miejsce 3 – Niedościgli Jonesowie (2009)

Niedościgli Jonesowie

W jednym zdaniu: Niektóre rodziny są zbyt doskonałe, by mogły być prawdziwe.

Coś więcej…?: On jest biznesmenem, doskonałym graczem w golfa i zawsze jest o krok do przodu, ona jest idealną żoną, a dzieci są uwielbiane w szkole.

Cechy szczególne: Film jest przesiąknięty kolorytem naszych czasów i mądrym komentarzem na temat rozdętego do granic konsumpcjonizmu – i to jest najbardziej niepokojące.

Miejsce 2 – Genialny klan (2001)

Genialny klan

Jednym zdaniem: Rodzina to nie słowo, to zdanie.

Coś więcej…?: Był czas, gdy młodzi Tenneabaumowie mocno błyszczeli, Richi był sławnym tenisistą, Chas naukowcem (wyhodował myszy – dalmatyńczyki), a Margot zdolną dramatopisarką. Spotykamy ich po latach, kiedy to los zmusza ich do powrotu do rodzinnego gniazda. Okazuje się, że dzieci Tenneabaumów życiowo ,,wypadły z torów”, a cała rodzina nawet na zdjęciu dobrze nie wygląda.

Cechy szczególne: Cukierkowy plakat mylnie sugeruje, że to „rozbrykana komedia”, filmy Wesa Andersona podszyte są jednak gorzkim poczuciem humoru i nostalgią (za nie wiadomo czym). Specyficzny klimat, nie dla wszystkich!

Miejsce 1 - Rodzina Addamsów (1991)

Rodzina Adamsów

Jednym zdaniem: Rodzina z koszmaru, którą każdy chciałby spotkać.

Coś więcej…?: Pierwsze miejsce na podium zajmuje arcyekscentryczna rodzinka Addamsów. Do ich pałacu na bagnach zawitają żądni zysku oszuści i długo nieobecny wujek Fester.

Cechy szczególne: Rodzina Addamsów to kanoniczna cząstka popkultury, która stworzyła modę na przetapianie grozy w humor. Jest to najpopularniejsza rodzina w dziejach telewizji, której chyba nie trzeba już nikomu przedstawiać.

moonglasses