6 najpopularniejszych zawodów w filmach

Jest bardziej prawdopodobne, że główny bohater filmu będzie tanatopraktorem niż wizażystą, bioegzorcystą niż katechetą, kalibrantem jelit naturalnych niż dietetykiem, chirurgiem aniżeli okulistą. Dlaczego na filmowym rynku pracy panuje większy popyt na płatnych morderców niż dekarzy, ślusarzy i murarzy, a w sporcie jest więcej bokserów niż skoczków narciarskich, siatkarzy i żużlowców razem wziętych?

Miejsce 6 – Pisarze

Autor Widmo

Mogłoby się wydawać, że kino woli zawody dynamiczne, te które angażują bohatera w kontakty społeczne, a jednak… bycie pisarzem jest jednym z bardziej filmowych zawodów. Najczęściej znajdujemy ich w momencie twórczej posuchy, gdy z braku weny zaczynają pakować się w kłopoty.

Przykłady: Autor widmo, O północy w Paryżu, Cudowni chłopcy, Barton Fink, Misery, Lepiej późno niż później

Miejsce 5 – Architekci

Troje do tanga

Głównie bohaterowie komedii romantycznych: czarujący, inteligentni, przystojni i z poczuciem humoru. W rzeczywistości architekci są bardziej pragmatyczni, a ich los nie wygląda tak wesoło, bo około 50% architektów w Ameryce jest bez pracy.

Przykłady:  Bezsenność w Seattle, Dom nad jeziorem, Troje do Tanga, Rozstania i powroty

Miejsce 4 – Dziennikarki

Narzeczony mimo woli

Tuż przed podium znalazły się dziennikarki, ambitne i zaabsorbowane pracą do tego stopnia, że nie zauważają mężczyzny swoich marzeń, a nawet są w stanie go wykorzystać.

Przykłady: Jak stracić chłopaka w 10 dni?, Narzeczony mimo woli, Brzydka prawda

Miejsce 3 – Nauczyciele

Stowarzyszenie umarłych poetów

Bystrzy, kiedy potrzeba sypną ciętą ripostą, idealiści i chętni pomóc słabszym uczniom, a zbuntowanych zreformować. Może czas na odbrązowienie wizerunku?

Przykłady: Stowarzyszenie Umarłych Poetów, Piękny umysł, Wszystko albo nic, Młodzi gniewni

Miejsce 2 – Adwokaci

Prawnik z Lincolna

Charyzmatyczni, oddani sprawie, spragnieni luksusu i nie zawsze sprawiedliwi.

Przykłady: Czas zabijania, Adwokat diabła, Michael Clayton, Słaby punkt, Prawnik z Lincolna

Miejsce 1 - Policjanci, detektywi i agenci

Zabójcza broń

Ponieważ filmowy świat to wylęgarnia zła, dlatego potrzebna jest cała rzesza stróży prawa, w skład wchodzą: zblazowani gliniarze, detektywi i agenci FBI, CSI, itd. Przykładów nie podajemy, bo detektywów i agentów jest bez liku, a ostatnio każdy kolejny wydaje się postacią jakby skserowaną.

moonglasses