7 rzeczy, których (prawdopodobnie) nie wiesz o „Hobbicie”

Gdyby nałożyć mapę Śródziemia na prawdziwą Ziemię, kto zamieszkiwałby Polskę?

Legolas

Gdyby wziąć pod uwagę zbieżności klimatyczne i botaniczne, nasz kraj znajdowałby się w północnej części lasów Mirkwood, krainie podległej władzy Legolasa i zamieszkanej przez leśne elfy.
Shire (ojczyzna Hobbitów) znajdowałby się w Anglii, półwysep Forochel na lodowcach Islandii, Rivendell (baśniowa siedziba elfów i dom Eldrona) leżałby na terenie Szwajcarii, Isengard byłby Wenecją, Mordor znajdowałby się na Bliskim Wschodzie, a Gondor byłby odpowiednikiem Bizancjum.

Czy hobbity istniały naprawdę?

Homo Floresiensis

Homo floresiensis to karłowaty, owłosiony człowiek przypominający Tolkienowskiego hobbita, jego szczątki odkryto na indonezyjskiej wyspie Flores. Naukowcy utrzymują, że Homo floresiensis przez jakiś czas był drugim gatunkiem ludzkim zamieszkującym naszą planetę (obok Homo sapiens). Obliczono, że gatunek ten istniał jeszcze co najmniej 12 000 lat temu.

Ile języków istnieje w Śródziemiu?

Runy

Tolkien skonstruował prawie 20 języków dla wszystkich mieszkańców Śródziemia, wiele z nich oparł na znanych mu językach europejskich, np. język quenya został oparty na języku fińskim, a język sindarin na walijskim.

Kto był największym wrogiem filmowej adaptacji ”Hobbita”?

Christopher Tolkien

Rodzina Tolkiena. Christopher Tolkien (na zdjęciu u góry) kilka lat temu złożył pozew sądowy przeciwko producentom Władcy Pierścieni domagając się wypłacenia 80 milionów dolarów za niezapłacenie rodzinie honorariów z tytułu praw autorskich i żądał wstrzymania prac nad adaptacją Hobbita.

Jaki środek psychoaktywny nadużywano podczas realizacji pierwszej części ”Hobbita”?

Hobbit - kawa

Kofeinę. Na kawę wydano ponad 380 000 dolarów! Jedzenie było „tylko” 4 razy droższe.

Ile ważył kostium krasnoluda?

Hobbit - kostium krasnoluda

Kostium ważył prawie 80 kg. Dodatkowo każdy krasnolud miał na sobie 6 peruk i 8 bród, łącznie na potrzeby filmu stworzono 700 peruk. By uniknąć nadmiernego pocenia aktorzy musieli nosić pod kostiumem chłodzącą kamizelkę wypełnioną wodą.

Dlaczego ”Hobbit” jest zabawniejszy od ”Władcy Pierścieni”?

Hobbit - śmieszne

Gdy 1937 roku Tolkien został poproszony o napisanie drugiej części Hobbita, pisarz rozpoczął pracę nad kolejną część przygód mieszkańców Śródziemia, którą później zatytułował Władca Pierścieni. Hobbit był napisany dla dzieci, a Władca Pierścieni dla tej samej publiczności, ale starszej już o kilkanaście lat, to tłumaczy dlaczego Hobbit jest utrzymany w bardziej humorystycznym tonie i nie ma tak skomplikowanej fabuły.

moonglasses

Liczba komentarzy: 26