8 postaci filmowych, które zmieniły świat mody

Kino stało się arbitrem stylu chwilę po tym jak się narodziło. W ciągu wieku zdążyło rozsławić kilku projektantów, zapoczątkować wiele trendów i ukształtować styl kilku pokoleń. Dziś przedstawiamy 8 najbardziej stylowych postaci filmowych, które inspirowały świat w ciągu ostatnich 50 lat.

1957 – Juliete Hardy, I Bóg stworzył kobietę

Juliete Hardy

Na modowych szlakach kina nie może zabraknąć Brigitte Bardot. W „I Bóg stworzył kobietę” Brigitte stworzyła wzór „nowej kobiecości” i stała się symbolem wyzwolenia seksualnego. Zachęciła Europejki do noszenia bikini, a przede wszystkim zwiastowała nadejście hipisowskiej rewolucji.

1961 – Holly Golightly,  Śniadanie u Tiffaniego

Holly Golightly

Szykowny minimalizm, który zainspirował niejedno pokolenie kobiet. Czarna sukienka, długie rękawiczki, sznur pereł oraz okulary Wayfare to bez wątpienia jedna z najbardziej kultowych kreacji w historii kina. Suknia została zaprojektowana przez Huberta Givenchy (sprzedana na aukcji za 900 tys. dolarów).

1967 – Séverine Serizy, Piękność dnia

Severine Serizy

Proste, sięgające przed kolano płaszcze, trapezowe sukienki oraz toczki bohaterki Piękności dnia” doskonale obrazowały dyskretną elegancję. Kreacje dla Catherine Deneuve zaprojektował Yves Saint Laurent i szybko stały się kwintesencją francuskiego szyku.

1977 – Annie Hall

Annie Hall

Nonszalancki pragmatyzm, a dziś praktyczna garderoba współczesnej kobiety. Męskie zapożyczenia – oversizowe koszule, marynarki i krawaty to ultra-feministyczny styl Annie Hall, który zainspirował wiele kobiet na całym świecie.

1978 – Sandy Olsen, Grease

Sandy Olsen

Koniec lat 70. należał do rockandrollowej Sandy, która rozszerzyła definicję kobiecości. To dzięki niej ramoneska (kultowa kurtka, którą 25 lat wcześniej rozsławił Marlon Brando w filmie „Dziki”) znalazła się również w damskich szafach.

1980 – Julian Kaye, Amerykański żigolak

Julian Kaye

Mówi się, że wpływ Armaniego na modę męską jest porównywalny z wpływem Chanel na modę damską. Zanim Armani zrewolucjonizował męską modę (zrywając z sztywnym brytyjskim krojem i w zamian proponując swobodniejszą linię mody męskiej), zaprojektował garnitury do filmu „Amerykański żigolak”, które wzbudziły duże zainteresowanie i umieściły go na mapie mody.

1994 – Mia Wallace, Pulp Fiction

Mia Wallace

Im mniej, tym więcej: biała koszula („crisp’’) odsłaniająca czarny biustonosz, fryzura bob i czerwona szminka stały się przepisem na androgyniczny styl kobiety ambitnej i silnej. Bardzo popularny w latach 90. trend i przez lata odtwarzany w magazynach modowych.

1998 – 2004 Carrie Bradshaw, Seks w wielkim mieście (serial)

Carrie Bradshaw

Wielkomiejski, eklektyczny styl Carrie Bradshaw rozniecił wyobraźnie Amerykanek i przekonał je do łączenia ekskluzywnych marek z ubraniami z pchlich targów. Carrie była największą entuzjastką mody w dziejach telewizji, która przez swój styl wyrażała siebie. Serial rozsławił również buty hiszpańskiego projektanta Manolo Blahnika.

moonglasses