9 najlepszych starych filmów Woody Allena

Miejsce 9 – Bananowy czubek (1971)

bananowy czubek

Niefrasobliwa fantazja o władzy i stół szwedzki dla miłośników skeczów w wykonaniu Woody Allena. Reżyser wkracza tu z swoją znaną aparaturą gagów, żartów i parodii, gra również główną rolę, którą zarysowuje uroczymi półuśmiechami. Film łatwy w odbiorze, kokietujący widza. Świetny po ciężkim dniu.

Miejsce 8 – Purpurowa róża z Kairu (1985)

purpurowa róża z kairu

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co by się stało, gdyby bohater opuścił film, dosłownie wyszedł z ekranu? Jak zachowywałby się w realnym świecie? Bohater „Purpurowej róży z Kairu” dziwi się, że istnieje Bóg i że podczas pocałunku nie następuje ściemnienie… A co dziwi człowieka, który odwiedza filmową rzeczywistość? Woody Allen w „Purpurowej róży” puszcza do widza oko i daje mu bilet w te dwie strony.

Ulubiony film Allena spośród wszystkich, które wyreżyserował. Tym, którzy spodziewają się beczki śmiechu odradzamy, a kinofilom szczerze polecamy. To piękny hołd złożony kinematografii. Wyważony, mądry i przyjemny.

Miejsce 7 – Manhattan (1979)

manhattan

To film, w którym echem rozbrzmiewają lęki autora, paradoksy życia. Przepełniony rozmowami o Bergmanie, refleksjami na temat relacji międzyludzkich, muzyką Gershwina, Symfonią Jowiszową, Cézanne’em, Freudem… do tego most Brooklyński, Central Park, czyli mikroświat Woody Allena, słodko-gorzka pigułka, która definiuje jego wczesną twórczość.

Główną rolę gra tu Nowy Jork. Dla bohatera jest to miejsce magiczne, kosmiczne, ale też określa go jako ,,metaforę rozkładu nowożytnej kultury”. Mimo że „Manhattan” to najbardziej „allenowski’” film, sam reżyser nie był z niego zadowolony (może dlatego, że humor trochę wymuszony…?).

Miejsce 6 – Wszystko co chcieliście wiedzieć o seksie, ale baliście się zapytać (1972)

wszystko co chcielibyście wiedzieć o seksie

Czy afrodyzjaki działają? Czym jest sodomia? Dlaczego niektóre kobiety mają problem w osiągnięciu orgazmu? Czy transwestyci są homoseksualistami? Kim są dewianci? Co się dzieje podczas erekcji?

Woody Allen stara się oswoić temat seksu i otwiera przed nami podwoje magicznego świata intymności. Zobaczycie go tu w roli błazna, rozbuchanego seksualnie Włocha, a na koniec Allen pokaże się wam w swojej popisowej kreacji, mianowicie zagra plemnika.

Miejsce 5 – Hannah i jej siostry (1986)

hannah i jej siostry

Cytując klasyka iż ,,jedyna wiedza absolutna zdobyta przez człowieka głosi, że życie nie ma sensu’’, Allen szuka logiki w chaosie. Skłonność do nihilizmu reżysera jest jednak w tym przypadku pokrzepiająca, a sam film tchnie optymizmem. W „Hannah i jej siostry” pokazuje tragiczną grę uczuć między bohaterami, a wszystko doprawia humorem.

Kameralny ton i wiarygodność jest zasługą bliskich relacji aktorów poza planem (ten film jest szczególnie „rodzinny”, zagrała w nim jego ówczesna partnerka życiowa Mia Farrow oraz jej dzieci, a mieszkanie Hanny w rzeczywistości należało do Mia).

Miejsce 4 – Bierz forsę i w nogi (1969)

bierz forsę i w nogi

Twórczość Allena potrafi zaskakiwać. Na antypodach kina intelektualnego, inspirowanego Bergmanem czy Dostojewskim, znajdują się komedie błazeńskie. „Bierz forsę i w nogi” jest uważany za najlepszy film, jaki reżyser stworzył w epoce swojego radosnego błazeństwa.

Bohaterem filmu jest pełen wdzięku nieudacznik, żarliwie próbujący sprawdzić się w roli złodzieja. Film jest pastiszem kina gangsterskiego. Parodiogenne spojrzenie na świat Allena sprawia, że sceny przypominają tu skecze. Warto zobaczyć dla samej sceny napadu na bank, jednej z najzabawniejszych i absurdalnych scen napadu w historii kina.

Miejsce 3 – Zelig (1983)

zelig

Allen zawsze realizował własny model kina,Zelig” jest jednak najbardziej nowatorskim dziełem w jego twórczości. Film stylizowany jest na dokument z lat 30. Tytułowy Zelig posiada niezwykłą zdolność zmieniania swojej tożsamości w zależności od okoliczności (gdy znajduje się wśród Chińczyków zamienia się w jego z nich, gdy otacza go elita intelektualna zaczyna popisywać się erudycją). Rozgryźć tajemnicę człowieka – kameleona spróbuje Dr Eudora Fletcher (w tej roli Mia Farrow).

Mimo bujnej formy, treść filmu nie została zaniedbana, jest ciekawa i ambitnie wzbogacona o pewnego rodzaju prawdę psychologiczną.

Miejsce 2 – Annie Hall (1977)

annie hall

Bohaterowie: Alvy Singer – neurotyczny intelektualista, komik. Annie Hall – niezależna i pełna energii piosenkarka.
O co chodzi?: O miłość i o związki rzecz jasna.
Co się będzie działo?: Będą się kochać, rozchodzić i znów schodzić…

Wygląda banalnie, schemat niczym z telenoweli, pora więc zadać najważniejsze pytanie, dlaczego Annie Hall to najlepszy film Woody Allena, który pieścił się z każdą ważną nagrodą amerykańską? Odpowiedź jest prosta: oryginalność, nikt wcześniej powszechnych rzeczy nie ujmował tak osobliwie, niemal awangardowo.

Miejsce 1 – Miłość i Śmierć (1975)

miłość i śmierć

Borys Grushenko (Woody Allen) do wojska się nie nadaje, jest świetnym kochankiem (bo dużo ćwiczy w samotności), ale wojsko z niego pożytku mieć nie będzie. Otóż Borys śpi przy zapalonym świetle i nie może iść pod natrysk z obcymi facetami. Pewnego dnia Napoleon najeżdża na Austrię, więc Borys zostaje zmuszony do służby wojskowej…

„Miłość i śmierć” to komedia nietuzinkowa. Bawi nie tylko tych, co otarli się o literaturę rosyjską i rozumieją nawiązania do Dostojewskiego czy Tołstoja. Chapeau bas!

moonglasses

Liczba komentarzy: 6

 • 10 miejsce Złote czasy radia(a w moim rankingu w pierwszej 5) Złote czasy radia to niesamowita podróż Allena do czasów swojego dzieciństwa,kiedy wystarczyło tylko radio a ludzie przenosili się w inny wymiar. A teksty i akcja filmu również rewelacyjna,według mnie to jakoś niedoceniany film Allena a mój ulubiony.
  • I would like to show thanks to the wietrr for bailing me out of such a matter. Just after exploring through the the net and meeting tips that were not productive, I assumed my life was well over. Existing minus the strategies to the problems you’ve solved as a result of your entire short article is a serious case, and ones that might have badly damaged my entire career if I had not come across your web site. Your know-how and kindness in touching every part was precious. I am not sure what I would have done if I hadn’t come across such a subject like this. I’m able to now look forward to my future. Thank you very much for the high quality and result oriented help. I won’t hesitate to propose your web site to anybody who should have guide about this area.
 • Ja bym jeszcze dorzuciła Zbrodnie i wykroczenia
 • Woody Allen is a great film director, he has created a lot of pictures that have won Oscars millions of times! best editing services – edit-ing.services will help you to create any essay about films of something else and edit it!
 • Thanks for sharing! This American filmmaker, comic actor, producer, as well as the author of numerous short stories and plays, made a significant contribution to comic masterpieces. Kind Regards, http://resumeperk.com/blog/how-to-submit-your-resume-online
 • http://proofreading-services.org/proofreader.php

  19 czerwca 2017 o 08:25
  0
  The tendency towards the director of nihilism, http://proofreading-services.org/proofreader.php however, is encouraging in this case, and the film is breathing optimism.
Jaki jest Waszym zdaniem najlepszy film, który rozgrywa się w jednym pomieszczeniu?