Dziewczyna Hitchcocka vs Hitchcock

HitchcockDziewczyna Hitchcocka
  • - 55%
  • - 45%

Znana jest anegdota o celniku, który przeglądając paszport Hitchcocka zapytał: „A cóż to Pan produkuje?”, na co reżyser prowokująco odparł „strach”. Hitchcock w ciągu 60 lat nakręcił 53 filmy, wszystkie służyły wyłącznie rozrywce, dlatego krytyka zarzucała mu tworzenie pod publiczkę. Opłaciło się – twórcy dzisiejszych filmów kryminalnych i thrillerów przyznają, że są jego spadkobiercami.

Geniusz, jeden z najwybitniejszych reżyserów w historii kina, „pionier suspensu”. Do perfekcji opanował język filmowy, teoretycy kina mówią, że potrafił „wyrazić treść samym tylko ruchem kamery”. Długo musieliśmy czekać na film o Alfredzie Hitchcocku – fenomenie kina rozrywkowego. W końcu doczekaliśmy się aż dwóch obrazów i to w tym samym roku. Który z nich jest wierniejszy faktom?

Dziewczyna Hitchcocka (2012)

Dziewczyna Hitchcocka

Film odtwarza relację Hitchcocka z aktorką, która zagrała w filmie „Ptaki” i „Marnie”. Pierwszych skrzypiec nie gra tu jednak Tippi Herden, ale Hitchcock – odstręczający, niemal kostyczny człowiek, który manipuluje emocjonalnie Tippi i czyni ją ofiarą swoich artystycznych obsesji.

Film został oparty na jej wyznaniach. Po zagraniu w dwóch filmach Hitchcocka, Tippi przeżyła tak silny uraz psychiczny, że była bliska rezygnacji z aktorstwa. Najbardziej interesujące sceny w „Dziewczynie Hitchcocka” to te, które są zakulisowym spojrzeniem na pracę Hitchcocka. Mam tu na myśli kręcenie osaczenia przez mewy Tippi w budce telefonicznej. Aktorka przyznała po latach, że to właśnie ta scena wywarła największe piętno na jej psychice.

Twórcy „Dziewczyny Hitchcocka” największą wagę przywiązali do tworzenia atmosfery w filmie. Zamiast studium psychiki mistrza, dostajemy coś, co bardziej przypomina narysowany grubą kreską szkic człowieka opętanego własnymi pragnieniami.

Ptaki (1963)

Ptaki

Hitchcock (2012)

Hitchcock

Hitchcock w wykonaniu Hopkinsa to portret w znacznie cieplejszym kolorycie. Film jest zapisem procesu tworzenia „Psychozy”-najsłynniejszego dreszczowca w historii kina. Poznajemy tu fascynację Hitchcocka blond pięknościami i pragnienie kontrolowania każdego detalu, jak fryzura, makijaż czy garderoba aktorek.

Choć centralną postacią filmu jest Hitchcock, to Alma Reville jest jego bohaterką. Była montażystką, doradcą, przyjacielem i wreszcie żoną Hitchcocka. Potrafiła ukierunkować jego chaotyczną pracę, podsuwała mu mnóstwo ciekawych rozwiązań fabularnych i technicznych. Czy Alma była sekretem sukcesu Hitchcocka? Niestety to kolejne pytanie bez odpowiedzi.

Spojrzenie na  Hitchcocka oczami Almy wydaje mi ciekawym i trafionym pomysłem na skonstruowanie filmu, niestety rażąca jest tu hollywoodzką manierą i elegancja, która sprawia, że obraz mistrza na końcu wydał mi się zbyt rozmydlony.

Psychoza (1960)

Psychoza

Te dwa filmy zachęcą Was do zapoznania się z twórczością Hitchocka. Są dobre, ale nie porywające, same w sobie nie posiadają walorów rozrywkowych. Trudno jest wskazać, który film jest bardziej autentyczny, bo niewiele wiemy o Hitchcocku. Reżyser pytany o życie prywatne, mówił o swojej pracy. Mnie łatwiej wierzyć w to, że Hitchcock był zbłąkanym szaleńcem, mało wytrawnym manipulatorem, który budził raczej strach niż podziw. Głos oddaje więc na „Dziewczynę Hitchcocka”.

moonglasses

Liczba komentarzy: 3