Filmowo-modowy poradnik dla starych panien

A teraz wątek, który jest mi niezwykle bliski z przyczyn osobistych! Stare panny (zwane aktualnie singielkami) mają swoje miejsce w kinie właściwie od początku jego istnienia. Po raz pierwszy niezamężna dama w lekko zaawansowanym wieku zagościła na ekranie w 1899 roku, w filmie o jakże uroczym tytule  ”The Disappointed Old Maid”. Następny był ”The Old Maid Having Her Picture Taken” w 1901, przedstawiający starą pannę u fotografa. W najbardziej kultowych dziełach  filmowych opowiadających o losach kobiety wolnej od mężczyzny, zagrała w 1939 i 1942 roku Bette Davis: w „Starej pannie” – ”The Old Maid” i „Trzech kameliach” – „Now, Voyager”. Drugi z tych filmów jest o tyle dobry, że pokrzepiający. Główna bohaterka, oczywiście stara panna, na skutek przeżytego załamania nerwowego trafia do sanatorium, gdzie rozkochuje w sobie mężczyznę, rozkwita i przeistacza się w elegancką piękność! Stare panny stały się stałymi bywalczyniami horrorów, stały się też dobrym pretekstem do żartów w niezliczonych komediach.

Można by pomyśleć, że kinematografia zamiast służyć starym pannom pomocą, utrwala ich stereotypowy wizerunek. Nic bardziej mylnego. Filmy są zwierciadłem, w którym odbijają się najczęściej popełniane błędy. Po ich analizie – wiadomo już czego unikać i jak się ubierać, gdy szukamy męża.

Oto 10 BEZCENNYCH PORAD:

1. The Old Maid Having Her Picture Taken, 1901

The Old Maid Having Her Picture Taken

Sama popełniam ten błąd, ale pamiętajcie: stara panna to nie wdowa! Następnym razem, będąc w sklepie, unikaj wieszaków z czernią. Zamiast kolejnej spódnicy w kolorze noir, kup coś w kwiaty, groszki, a najlepiej coś przed kolano! A, jeszcze jedno. Ogranicz czerń również przy wyborze akcesoriów (kapeluszy, rękawiczek, chust).

2. Trzy kamelie, 1942

Trzy kamelie

Jeżeli masz wadę wzroku, zainwestuj w soczewki kontaktowe. Jeżeli tak jak ja, cierpisz na alergię i bolą Cię oczy, postaraj się przynajmniej dobrać do oprawek wyrazisty makijaż, w którym Twoje oczy nabiorą seksownego wyrazu.

3. Wielkie nadzieje, 2012

Wielkie nadzieje

Pamiętaj, aby od czasu do czasu odświeżyć swoją garderobę. To, co było modne w latach Twojej świetności, niekoniecznie sprawdzi się na kolejnej randce.

 4. Kolejna bezcenna rada zaczerpnięta z adaptacji powieści Dickensa

Wielkie nadzieje - makijaż

To samo dotyczy makijażu! W oczekiwaniu na Tego Jedynego możesz zapomnieć zmyć tapetę z poprzedniego dnia. Postaraj się, aby Twoja twarz promieniała młodzieńczym blaskiem.

5. Jack i Jill, 2011

Jack i Jill

Nawet po domu, nie chodź cały czas w szlafroku. To nie jest sexy, a nigdy nie wiesz, kto zapuka do Twoich drzwi.

6. Dziennik Bridget Jones, 2001

Dziennik Bridget Jones - źle

Zadbaj o dobór odpowiedniej bielizny. Nie muszę chyba tłumaczyć dlaczego.

Dziennik Bridget Jones - dobrze

7. Lizzie Borden Took An Ax, 2014

Lizzie Borden Took An Ax

Bycie starą panną może negatywnie wpłynąć na Twoją psychikę (patrz: Lizzie Borden). Zakładaj zatem coś wesołego, baw się modą – a nie siekierą.

8. Rachel, Rachel, 1968

Rachel, Rachel

Unikaj koszul zapiętych pod szyję.

9. Stara panna, 1939

Stara panna

Zamiast patrzeć z zazdrością na kobiety, które mają większe powodzenie (męża, dzieci, modne ubrania), postaraj się odkryć swoje największe walory – i wyeksponuj je!

10. Ratując pana Banksa, 2013

Ratując pana Banksa

I na koniec: pamiętaj – ciuchy to nie wszystko. Otwórz się na ludzi, staraj wyzbyć cynizmu i zgorzknienia :).

Anna Sobieraj

Fanpage autorki – Moda w kinie

Liczba komentarzy: 4

  • Dobre rady, ale starym pannom czasem można pozazdrościć wolnosci. Czy istnieje film, który kończy się tak, że stara panna jest szczęśliwa ze swojego stanu?
    • Bardzo dobre pytanie! Komedie romantyczne i melodramaty odpadają… Ale kiedy myślę o zadowolonej z siebie starej pannie/singielce bez kompleksów, widzę tylko jedną postać: Samanthę Jones z „Seksu w wielkim mieście”.
      • Też się zastanawiałam nad tym pytanie i rzeczywiście… jedyną szczęśliwa singielka, jaką widziałam w filmach/serialach to Samanta Jones:)
  • Świetny pomysł na artykuł!
Jaki jest Waszym zdaniem najlepszy film, który rozgrywa się w jednym pomieszczeniu?