Jak zdobyć Oscara? I 9 innych rzeczy, które musisz wiedzieć o Nagrodzie Akademii

Jak zdobyć Oscara?

Jak zdobyć Oscara?

Statystyki mówią same za siebie 51% zdobywczyń Oscara to odtwórczynie ról historycznych i typowo rodzinnych (matka, żona, córka). W przypadku mężczyzn 40% statuetek trafia do aktorów grających chorych psychicznie albo znane postaci historyczne.

Najczęściej nagradzane filmy to dramaty rodzinne, filmy historyczne i biografie. Filmy dotyczące ważnych wydarzeń historycznych, show-biznesu, politycznych intryg i opowiadające o ludziach starszych albo chorych psychicznie.

Warto też dodać, że w wyścigu po Oscara najczęściej wygrywają filmy, które swoją premierę w Ameryce mają pod koniec roku – w okresie świątecznym (w Polsce jest to zazwyczaj luty).

Statuetki z gipsu

Oscary z gipsu

Oscarowy rycerz jest jedynie pokryty złotem, wyprodukowanie jednej nagrody to koszt 500 dolarów, a do produkcji statuetki używa się metalu. Podczas II Wojny Światowej, aby nie obciążać zasobów surowcowych państwa, Akademia Filmowa postanowiła wręczać zwycięzcom Oscary wykonane z… gipsu.

Rekordzista

Oscar Walta Disneya

Najwięcej statuetek w historii zdobył Walt Disney. Jest on laureatem 26 Oscarów (w tym 4 honorowych). Powyżej specjalny Oscar, który Disney dostał za „Królewnę Śnieżkę i siedmiu krasnoludków”.

Najdroższa statuetka w historii

Oscary - Przeminęło z wiatrem

Statuetka należącą do filmu „Przeminęło z wiatrem” została sprzedana za rekordową sumę 1,5 miliona dolarów. Szczęśliwym nabywcą był król popu – Michael Jackson.

Najbardziej nietypowa przemowa w historii

W 1973 roku Marlon Brando odmówił przyjęcia Oscara za rolę w filmie Ojciec chrzestny” na znak protestu przeciwko dyskryminacji Indian i ich fałszywemu obrazowi w westernach. Zamiast niego na scenie pojawiła się piękna Indianka, która w jego imieniu odmówiła przyjęcia nagrody i wyjaśniła powody rezygnacji ze statuetki.

Polityka a Oscary

George C Scott

Za każdą wielką instytucją kulturalną stoi polityka. Jednym z powodów założenia Amerykańskiej Akademii Filmowej była próba uchronienia się przed rosnącymi w siłę związkami zawodowymi scenarzystów.

Za największego skandalistę gali oscarowej uważany jest George C Scott, aktor znany z takich filmów jak „Dr Strangelove, czyli jak przestałem się martwić i pokochałem bombę” czyDwunastu gniewnych ludzi”. Porównał on ceremonię do dwugodzinnej parady mięsa” (dlaczego mięsa, tego nie wiemy, jakkolwiek wyrażenie bardzo dosadne).

Najczęściej nagradzana kobieta, o której świat zapomniał

Edith Head - oscary

Edith Head, kostiumografka, zdobywczyni 8 Oscarów i 27 nominacji. Nazywano ją „czarodziejką Hollywood”. Pytana o mężczyznę swojego życia z śmiechem odpowiadała: „jest ich ośmiu, wszyscy mają na imię Oscar”.

Przez 58 lat pracowała przy największych produkcjach filmowych, z najważniejszymi reżyserami i gwiazdami Hollywood, co łatwą pracą z pewnością nie było. Po latach wyznała, że ubierając gwiazdy trzeba być w 1/3 artystą, w 2/3 psychiatrą i zawsze dyplomatą.

W animacji „Iniemamocni” postać Edny Mode wzorowana była na Edith Head. Dlaczego tylko tyle? Kobieta powinna już dawno otrzymać swoją filmową biografię.

Pies z nominacją

Oscar - pies

W 1985 roku nominację do nagrody za najlepszy scenariusz adaptowany dostał P.H. Vazak, który okazał się psem scenarzysty Roberta Towne’a. Scenarzysta był tak niezadowolony z efektu swojej pracy przy filmieGreystoke: Legenda Tarzana, władcy małp”, że zamiast własnego nazwiska umieścił w czołówce imię psa (z powodu braku zdjęcia P.H. Vazaka umieszczamy zdjęcie bohatera „Artysty” – 9 letniego Jacka Russella, który z pewnością zasłużył na statuetkę).

Polak na salonach

Zbigniew Rybczyński

Zbigniew Rybczyński, Polak nagrodzony Oscarem za krótkometrażowy film „Tango”, po odebraniu statuetki postanowił wyjść na papierosa. Niestety naszemu rodakowi wrócić na salę już się nie udało. Jego wygląd (długie włosy, białe tenisówki i podkoszulka) nie wzbudził zaufania ochroniarzy. Gdy ci złapali go za ręce, Rybczyński zaczął się bronić (czytaj: kopać ochroniarzy). Jego oscarowa gala zakończyła się więc nie na bankiecie, ale w areszcie. Potem wyznał, że został potraktowany tak, jakby zabił prezydenta.

To się nazywa radość z wygranej!

Zdradziliśmy już kilka kontrowersji i oscarowych skandali. Dobrze będzie zakończyć pozytywną nutą, bo mimo wszystko przyjemnie jest wierzyć w magię Hollywood. Zostawiamy więc Was z najszczęśliwszym zdobywcą Oscarów. Arrivederci!

Redakcja / moonglasses

Jaki jest Waszym zdaniem najlepszy film, który rozgrywa się w jednym pomieszczeniu?