Jedno miejsce, kilku podejrzanych: filmy kryminalne z zagadką w fabule

Miejsce 4 – Łowcy umysłów (2004)

Łowcy umysłów

Gatunek: Uwspółcześniona wersja klasycznego kryminału – zagadki, gdzie zamiast detektywów mamy kryminologów i agentów. Opinie o filmie są podzielone. Film zamieszczamy w rankingu, bo jesteśmy ciekawi Waszego zdania.

FBI organizuje symulację śledztwa na niezamieszkanej wyspie. Szkolenie zaczyna robić się niebezpieczne, gdy ginie jeden z uczestników. Rozplątanie całej intrygi może być trudne, bo logika ciągu przyczynowo – skutkowego nie powala, aczkolwiek fani kina rozrywkowego znajdą tu coś dla siebie.

Miejsce 3 – 8 kobiet (2002)

8 kobiet

Gatunek: Retro – pastisz. Musical wpadający w sentymentalne tony.

Na pierwszym planie jest tu landrynkowe opakowanie, potem dopiero kryminalny rebus. Fabuła jest prosta. Do zasypanej śniegiem rezydencji zjeżdża się rodzina na święta Bożego Narodzenia. Pan domu zostaje zamordowany, a podejrzenie pada na każdą z obecnych pań. Przyjemny film, który warto zobaczyć, choćby dla najbardziej cenionych aktorek we Francji oraz Francois Ozon, reżysera z niepodrabialnym „charakterem pisma”.

Miejsce 2 – Zabity na śmierć (1976)

Zabity na śmierć

Gatunek: Fabularnie film przypomina kryminał a’la Agatha Christie, ale konwencją i humorem bliżej mu do Rodziny Addamsów.

Do zapuszczonej posiadłości przyjeżdża kilku znanych detektywów (przeniesieni z literatury na ekran: Hercules Poirot, Panna Marple, Philippe Marlowe). Gospodarz informuje gości, że o północy jeden z obecnych gości zostanie zamordowany. Detektyw, któremu uda się rozwiązać tajemnicę zbrodni, dostanie milion dolarów.

Miejsce 1 – Trop (1985)

Trop

Gatunek: Skrzyżowanie czarnej komedii z kryminałem.

Wiktoriański dom, uroczysta kolacja, kilku podejrzanych i tajemnicze morderstwo: każdy ma motyw i alibi – fabularny schemat, który mimo ogrania, ogląda się bez poczucia deja vu. Film nakręcono prawie 30 lat temu, ale żaden lifting nie jest mu potrzebny.

„Trop” jest filmową adaptacją detektywistycznej gry planszowej Cluedo, gdzie gracze za pomocą zbieranych wskazówek mają wytropić mordercę.

Czy znacie inne filmy tego typu, które warto polecić?

moonglasses

Liczba komentarzy: 9

  • Gosford Park!
  • Poprawka – Trop nakręcony prawie 30 lat temu.
  • Bardzo fajny artykuł, będzie 5 filmów do obejrzenia w przyszłości ; )
  • Kompletnie nie pasują tutaj 2 tytuły Trop i Zabity na śmierć,to są typowe zwariowane komedie kryminalne a nie kryminały.Są tylko podobne scenariuszowo i chyba głównie chodziło o to? Mnie podobały sie też takie filmy A potem nie było już nikogo(1945) Dziesięciu małych Indian(1965) Gdzie jest trzeci król?(1966) Morderca zostawia ślad(1967)
    • Tak. Konwencją się różnią, ale fabularnie sa podobne. Dobre filmy wymieniełes, choc przyznam, ze duzo bardziej podobały mi sie ksiazki
      • W przypadku wyżej wymienionych 4 filmów pierwszy kompletnie nie pasuje drugi ewentualnie mógłby być 3 i 4 typowe wariackie komedie które osobiście bardzo mi się podobały. Oczywiście konwecja wszystkich 4 filmów jest podobna i o to głównie chodzi autorowi. Chodzi głównie o gatunek filmowy,bo dla mnie kryminał czy film kryminalny zasadniczo różni sie od komedii kryminalnej nawet jak jest podobny scenariusz to mimo wszystko to dwa różne filmy gatunkowo i nie będę nigdy porównywał dobrego kryminału do dobrej komedii kryminalnej bo to by było trudne dla mnie,a co do porównywania książek do filmów to dla mnie zawsze to będzie wielkie nieporozumienie to zupełnie dwie różne rzeczy nieporównywalne.
  • I guess finding useful, reliable inaofmrtion on the internet isn’t hopeless after all.